תכנית "אנשי חיל"

התכנית נועדה להכשיר רבנים צבאיים בעלי שיעור קומה תורני והבנה צבאית-מעשית מעמיקה, לנתינת מענה איכותי לחיילי צה"ל ומפקדיו. בגמר הלימודים, בוגרי התכנית ישובצו בכל תפקידי הקבע ברבנות הצבאית.

תנאים להגשת מועמדות:

גיל 25-22 • לאחר או במהלך לימודים בישיבה • לאחר פרק שירות החובה בצבא

למידע נוסף גלול מטה ←

החידוש הגדול בתכנית "אנשי חיל" הוא בשילוב של גיל צעיר ומנהיגות תורנית. התכנית נועדה להקנות למשתתפיה את הידע התורני-הלכתי במסגרת זמן של ארבע שנות לימוד, ועל ידי כך להביא את הרבנים הצבאיים לעתיד למקום גבוה ומשמעותי

סא"ל הרב אודי שוורץ
ראש ענף ההלכה ברבנות הצבאית

תוכנית הכשרה מקיפה להסמכה לרבנות

מסלול ההכשרה האינטנסיבי אורך ארבע שנים מלאות, ולאחר הכניסה לתפקיד קבע, יתבצע לימודי הלכות חופה וקידושין במשך חצי שנה, במקביל לביצוע התפקיד. בסוף כל פרק לימודי, המשתתפים ייגשו למבחני ההסמכה "יורה יורה" של הרבנות הראשית לישראל.

לימודים המשלבים הלכה ומעשה

התוכנית כוללת הכשרה מעמיקה בהלכה מעשית, תוך התמקצעות מגוונת בתחום המנהיגות בקהילה. לצד הלימודים התורניים העיוניים תתבצע היכרות מעמיקה עם העולם הצבאי, והתמצאות בהלכות צבא על מנת ליישם את הנלמד בעולם המעשה.

מלגה גבוהה והתחייבות לשירות קבע

במהלך הלימודים, המשתתפים יזכו למלגה גבוהה במיוחד. מסיימי התכנית בהצלחה ישתלבו במערך הסדיר של הרבנות הצבאית, כרבנים צבאיים מן המניין במגוון יחידות הצבא, תוך התחייבות לשירות קבע.

מוסדות אריאל

"מוסדות אריאל" (מיסודו של "מכון הרי פישל") בירושלים, חוגגים השנה 90 שנים להיווסדם, הם מהמובילים בארץ להכשרת רבנים ודיינים. המוסדות כולל בית מדרש לרבנים ולדיינים, המהווה מקום ייחודי ברמתו הלימודית הגבוהה ובהענקת כלים נרחבים לעיצוב דמות של מנהיג רוחני. מוסדות אריאל" יובילו את לימודי ההסכמה לרבנות מתוך מטרה לבנות גשר בין עולם התורה והחברה הישראלית בת זמננו, להכשיר מנהיגות רוחנית, ולהפיץ תורה בעם, בארץ ובתפוצות.

חיל הרבנות הצבאית

חיל הרבנות הצבאית מהווה סמכות הלכתית ותורנית למפקדי צה"ל וחייליו, פועל לקירוב לבבות, חיזוק רוח הלחימה, והעמקת האחדות בצה"ל ונותן מענה שלם בכל תחומי הדת לבני כל הדתות והעדות. הרבנות הצבאית פועלת למתן כשרות למטבחים בבסיסי צה"ל וביחידות שונות של משרד הביטחון. כמו כן, החיל נותן מענה לטיפול בחללים ובעריכת טקסי קבורה צבאיים. הרבנות הצבאית עוסקת גם בתחומי הגיור והנישואין לחיילים, קצינים ונגדים המשרתים בכלל יחידות הצבא.

צוות התכנית

צוות התכנית מורכב מרבנים בעלי שיעור קומה תורני, ניסיון מעשי, והתנסות פרקטית בעולמות ההסמכה לרבנות ורבנות הקהילה. הצוות מלווה את המועמדים לתכנית החל משלב המיון והקבלה, תוך כדי הלימודים ועד לשיבוץ בתפקידי הקבע. 

רס"ן (מיל') הרב יאיר בן זקן

מנהל התכנית מטעם הרבנות הצבאית

הרב בן זקן שימש במגוון תפקידי שטח ומטה ברבנות הצבאית. בין התפקידים שמילא: רב צבאי בעוצבות "עמוד האש" ו"עוצבת הגליל", רב יחידות מיוחדות באגף המודיעין, רב בסיס פלמחים של חיל האוויר, ורב בא"ח הנח"ל. הרב בן זקן גם שימש כראש מדור תורה והדרכה בענף תורה, הדרכה ומטה של הרבנות הצבאית. הרב בן זקן מרכז את תכנית "אנשי חיל" מטעם הרבנות הצבאית.

הרב ד"ר שלמה גליקסברג

ראש בית המדרש

הרב גליקסברג הינו בוגר ישיבת "מרכז הרב" ועומד בראש בית המדרש ב"מוסדות אריאל". הרב גליקסברג שימש בתפקידי רבנות קהילה רבים, ובהם: רב קהילת ניצנים בירושלים, רב קהילות "המזרחי" ביוהנסבורג ורב היישוב חשמונאים. כמו כן, הרב גליקסברג שימש כאב"ד בבית הדין לדיני ממונות ב"מוסדות אריאל" וחבר בית הדין של דרום אפריקה. הרב גליקסברג משמש כראש הכולל ב"מוסדות אריאל".

הרב דוד טבצ'ניק

מנכ"ל "מוסדות אריאל"

הרב טבצ'ניק כיהן כרב המחוז הצפוני במשטרת ישראל ורב שכונת דניה בחיפה. במשך שנים רבות שימש כרב הראשי של הקהילה האשכנזית במקסיקו. בשובו לישראל יסד את "המכון למנהיגות רוחנית באריאל" ופרסם ספרים רבים. בתפקידו כיום הרב טבצ'ניק אחראי על קבלת ההחלטות וקביעת האסטרטגיה להנהלת המכון, ומלווה את תכנית "אנשי חיל" מקרוב.

שאלות ותשובות נפוצות

הלימודים בתכנית אורכים 4 שנים מלאות וכוללים 5 ימי לימודים מלאים בשבוע (כולל חופשות "בין הזמנים"). הלימודים מתקיימים בכולל "מוסדות אריאל" בשכונת "בית וגן" בירושלים. 

התכנית מורכבת מ-4 צירי הכשרה מקבילים, שמטרתם הכשרת המשתתפים בצורה מיטבית לביצוע התפקיד: ציר הסמכה הלכתית ("יורה-יורה"), ציר הלכה מעשית, ציר רבנות קהליה וציר היכרות עם צה"ל.

 

תכנית הלימודים מושתת על הכשרה ייחודית בעולם ההלכה המעשית, תוך התמקצעות במגוון נושאי העיסוק של מנהיגות קהילתית, לצד התמקצעות בעולם הצבאי והלכות צבא. 

 

בציר ההסמכה ההלכתית, התכנית כוללת לימודים בנושאים הבאים: 

  1. הלכות שבת – שנה וחצי
  2. איסור והיתר – שנה
  3. נידה – שנה
  4. אבלות – שלושה חודשים
  5. עירובין – חודשיים
  6. חופה וקידושין – ב"למידה מרחוק" תוך כדי ביצוע תפקיד הקבע הראשון

המתקבלים לתכנית יקבלו מלגה מכובדת במשך פרק הלימודים העיוניים. סכום המלגה גבוה משמעותית ממלגות של מוסדות דומים ומותאם למצב המשפחתי של המתקבל. 

בדומה למסלול "עתודה אקדמית", המועמדים שיתקבלו לתכנית יידרשו לחתום על חוזה המסדיר את מחוייבויות שני הצדדים. 

 

הצבא מתחייב לממן את המלגה לאורך שנות הלימודים ולשבץ את בוגרי התכנית במקצוע למשך 3 שנות קבע לפחות (במטרה לאפשר התמודדות על תפקידי קבע בכירים בהמשך). 

 

המועמדים מתחייבים למלא אחר תכנית הלימודים ולעבור את מבחני ההסמכה לרבנות מטעם הרבנות הראשית לישראל, וכן את פרקי ההכשרה השונים (השתלמויות, קורס רבנים צבאיים, הכשרה לקבע וכו'). 

התכנית מיועדת למועמדים העונים על התנאים הבאים:

  1. גיל 25-22
  2. לאחר או במהלך לימודים בישיבה (כולל / הסדר / מכינה / גבוהה)
  3. לאחר פרק שירות החובה בצבא
  4. מעבר בהצלחה של ימי המיונים 

מועמדים שעונים על התנאים הנ"ל, יזומנו לשני ימי מיונים שנועדו לקבוע את מידת ההתאמה לתכנית. ימי  המיונים נבנו בשיתוף מערך מדעי ההתנהגות של צה"ל ומבוצעים בליווי פסיכולוג תעסוקתי מומחה מטעם הרבנות הצבאית. ימי המיונים כוללים מבחן תורני וראיון אישי מטעם "מוסדות אריאל" וכן מבחני התאמה לשירות קבע, סימולציות וראיונות עומק עם רבנים צבאיים במילואים מטעם הרבנות הצבאית. 

הרבנות הצבאית ו"מוסדות אריאל" משקיעים את מירב המאמצים – כספיים, לוגיסטיים והון אנושי בכל מועמד שמתקבל. מספר המקומות בתכנית מוגבל. על כן, מצופה מכל המתקבלים לתכנית לסיים אותה בהצלחה. עם זאת, מועמדים שלא יעמדו בהתחייבויותיהם לתכנית לא יוכלו להמשיך בה.  

© כל הזכויות שמורות לרבנות הצבאית 2023